DRAŻLIWA SPRAWA ODPADÓW

PREZES KIEDY POSPRZĄTASZ ŚMIECI ?

Drodzy Działkowcy, (a może powinno być BAŁAGANIARZE?). Oczywiście nie wszyscy. W imieniu Zarządu naszego Ogrodu kieruję do Was informacje nt. odpadów i ich wywozu.

          Jak już zapewne zauważyliście, przy boksach śmietnikowych zalegają hałdy śmieci, które skrupulatnie i z premedytacją znosiliście ze swoich działek od późnej jesieni. Mimo pełnych kontenerów,  braku wywozu, braku miejsca. Byleby tylko się pozbyć śmieci z działki. Gałęzie? Po co pociąć, skoro można wywalić całe wielke konary lub wręcz całe drzewa. Segregacja? A po co to komu? Choć tablice informacyjne wiszą od roku. Po co przechować odpady na działce....Można wywalić na kupę, zasypać drogę, tak że karetka miała problem by wjechać.

          Do końca sezonu działkowego 2020r. „GWAREK” był w miejskim systemie odbioru odpadów komunalnych, za odbiór których płaciliśmy ryczałtowo w przeliczeniu na działkę 25zł. Niestety nowa ustawa śmieciowa wyrzuciła Ogrody, tak samo jak i przedsiębiorstwa, poza systemy miejskie i zmusiła do indywidualnego podpisywania umów z zakładami odbierającymi – w naszym przypadku MZGK.

          MZGK przedstawiając warunki oferty, zmusił nas do kilku symulacji odbioru i częstotliwości, ponieważ w przypadku zachowania dotychczasowej ilości i wielkości kontenerów oraz częstotliwości wywozu koszt na jedną działkę wyniósłby 485 zł!!! -co oczywiście było nie do zaakceptowania. Po wielu symulacjach wyliczyliśmy ten koszt na 95 zł/działkę, co wiąże się z ograniczeniem ilości i pojemności kontenerów a także z rzadszym ich wywozem. Nadmienić trzeba fakt, że kontenery są odpłatnie dzierżawione od mzgk- czyli za to że stoją u nas też płacimy.

        Najdroższe wbrew pozorom są bioodpady, które nas zalewają w postaci gałęzi, worków i zgniłych owoców. Jednorazowy wywóz kontenera na bioodpady to koszt 325 zł, odpady luzem zalegające to już 440 zł netto za m3. CZY NAS NA TO STAĆ?
 
Tak dla przypomnienia - §42 pkt 1 Regulaminu ROD
„DZIAŁKA MUSI BYĆ WYPOSAŻONA W KOMPOSTOWNIK”
 
oraz pkt 3
„Działkowiec ma OBOWIĄZEK kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin”

         Wiele Ogrodów zrezygnowało z wywozu biodpadów, zachowując wywóz tylko niewielkich pojemników pozostałych frakcji.

        Co dalej? Podpisaliśmy umowę z MZGK na odbiór odpadów komunalnych, które są już odbierane. Zakupiliśmy spalinowy rozdrabniacz do gałęzi i od połowy marca walczymy ze stertami gałęzi, co pewnie też zauważyliście. Zachęcamy do zabierania zrębków i ściółkowania nimi pod krzewami.  Wywieźliśmy też we własnym zakresie setki worków z bioodpadami do PSZOK-u. Robi to Zarząd, Sekretarz Edward Czerna, Viceprezes Daniel Zięba, Mirosław Friedek, wyrazy szacunku Panowie, oraz ja osobiście.

        Przy tej ciężkiej pracy mijacie nas, często bez słowa, z grymasem „bo hałas”, rzadko ktoś się przywita, a już NIKT z Was nie zaproponował pomocy. Bo przecież „Ci z zarządu to tylko kasę biorą”, „płacę za działkę to wymagam” a Prezes „to może mnie w d..... pocałować”. Na sektorze III, V, VI nie mamy Gospodarzy, Na II Krzysztof leczy kontuzję, na I Tomasz robi co może. Panowie Piotrze i Szczepanie - dobra robota. A mnie, wiele osób widziało – tak to ten facet co ogarniał śmietniki na V-ce i VI-ce. Także w zeszłym roku. I co najmniej niesprawiedliwe jest (choć bardzo we własnym stylu) stwierdzenie, że „za moich czasów tych śmieci nie było (HT). A „prezes kiedy posprzątasz śmieci” to upraszczając Wasze telefony i smsy do mnie, nawet w niedzielę o godz. 21.30.  

        Te śmieci świadczą o nas działkowcach, czy też chcemy być opisani na portalu bolec.info jak to miało miejsce z ROD „WIARUS”?

        Jakimi słowami nazwać osoby które mieszają skoszoną trawę z butelkami po piwie i tackami po grillowaniu?

        WZYWAM Was o opamiętanie się, segregujcie odpady, kompostujcie odpady roślinne, będziemy sprawdzać kompostowniki. Jak widzicie osoby śmiecące, nie wykłócajcie się, tylko dajcie nam znać. Przypominam też o obsolutnym ZAKAZIE PALENIA ODPADÓW! Widzisz pełny kontener – wstrzymaj się z wyrzuceniem śmieci, poczekaj. Obcy podrzuca – spisz numer, zrób zdjęcie, Zakładamy kamery na boksy śmietnikowe, dzięki którym namierzymy OPORNYCH i CWANIAKÓW - zapłacą Oni za sprzątanie i wywóz.  Osobom nie posiadającym kompostownika naliczona zostanie podwójna opłata za śmieci. Dbajmy o Ogród, o otoczenie, o atmosferę.


Maciej Szmydt

Prezes ROD „GWAREK

              Copyright © 2018 ROD "GWAREK" w Bolesławcu. All Rights Reserved

Strona prowadzona jest amatorsko przez Zarząd ROD, dlatego prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie za występujące braki i niedomagania. Dla oszczędności nie zatrudniamy żadnej profesjonalnej firmy z branży IT. Administrator strony: admin@gwarek.boleslawiec.pl